Leírás
Amikor életünkben először kóstolunk grúz borokat, valószínűleg az összes addigi borral kapcsolatos tudásunk-tapasztalásunk a feje tetejére áll majd. Ennek a 8000 éves szőlészeti-borászati hagyományokkal rendelkező országnak a borai semmilyen modern, nyugati technológiával előállított termékhez nem hasonlíthatóak. A földbe ásott amfóra alakú agyagedényekben, ún. kvevrikben, emberi beavatkozás nélkül fermentálódó szőlőből születő aranysárga és mélyvörös borok elképesztően ízgazdag, végtelennek tűnő, gyakran egyfajta elemi, ősi íz-élményt felébresztő – kiváltó variációi egy teljesen új, mágikus világba vezetik el vállalkozó kedvű borkedvelőt.
A kisi szőlő igazi közönségkedvenc, és nem csak a neve miatt, ami angolul kiejtve az angol “csók” szóhoz hasonlít. A Ruispiri 2019-es kisi bora a borászat jól felismerhető stílusában, kvevriben készült, nagy testű, intenzíven mély borostyánszínű, kén- és adalékmentes, rendkívül stabil és tiszta natúrbor, egy elég karakteres, erre a fajtára amúgy nem feltétlenül jellemző magas tannintartalommal.
A kvevrikészítéséről érdemes megnézni az UNESCO 10 perces kisfilmjét ( angol felirattal) , vagy ezt a nagyon szép, a grúz borkészítést a kvevri agyagjának kibányászásától a kész borig 8 percben bemutató videót: https://fb.watch/8uZ7-FgmUJ/